A je to tady, našli jsme sýrovou farmu :o) Jmenuje se Alida Hoeve, leží zhruba 2 km severně od Volendamu a je jednou z posledních, která ještě vyrábí sýry podle staré tradiční receptury. Lidé tu chodí v krojích, vstup je zdarma, otevřeno mají nezvykle všech sedm dní v týdnu a kromě sýrů tu mají i prodejnu a výrobnu dřeváků, koně, kravičky a ovce.
Picture
Hned jak jsme vešli dovnitř, ujala se nás dívčina v kroji a začala nám vyprávět jak tu vyrábí sýr. Čekala jsem nějakou složitost a tajné ingredience, ale ono je to hrozně jednoduché :o) Nejdřív se zahřeje mléko a nechá se odstát. Jak si tak odpočívá, usadí se na dně sýrové drobky které se sbírají, nacpou do forem a stlačí a zbylou vodu dostanou zvířata. Když má sýr správný tvar, ponoří se do slané lázně a pak už si jen schne, zraje a voní. Aby držel pohromadě, obaluje se vrstvami tenké fólie a čím starší sýr, tím víc vrstev má kolem sebe. Než si ho nakrájíte k večeři, musíte počkat aspoň čtyři týdny, ale paní nám ukazovala i rok staré sýry, které jsou pořád jedlé a dobré.
Picture
Přímo z výrobny (což byla malá místnost za plexisklem) můžete plynuje přejít do prodejny, kde najdete kromě sýrů i mnoho vín, nástrojů pro krájení, knížek a suvenýrů. Sýry mají klasické, zauzené, bylinkové, česnekové, chili, oříškové, s pestem, kozí, ovčí a specielně přezrálé a vybrat si tu nějaký je strašně těžké, stálo nás to hodněmoc ochutnávání... Tak vážně, nejradší bych si nechala zabalit celý obchod, protože koupit jsme si toho chtěli hodně, ale nakonec jsme odešli jen s 8 měsíců starým kozím sýrem, který byl z těch všech prostě nejlepší, ňam mňam.
Picture
Malý bochník váží zhruba 350g a cena záleží na druhu a stáří sýra. Klasický mladý koupíte za 8 euro, kozí nebo ovčí za 11 a malý kousíček rok starého sýra přijde na 13 euro. Na prodejně mají dárková balení nebo výhodná balení po více kusech, která Vám ušetří klidně i15 euro, takže už víme s čím se vrátíme domů.
Picture
Od sýrů jsme plynule přešli k dřevákům, ale tam se bohužel žádný výklad nekonal, tak jsme si všechno jen prohlédli a vyfotili. Asi už nikdy v životě neuvidim tolik dřeváků pohromadě :o) Byly na stěnách, ve stojanech, u stropu, na pultech, na policích, na zemi ... prostě všude. Podle příručky nejsou jenom pro turisty a místní v nich doma vážně chodí, ale já radši zůstanu u svých měkkých a tvarovaných pantoflí.

Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/AlidaHoeve?feat=directlink
Jitka Molnárová
3/28/2010 05:02:28 am

To je úžasné!!! Já chci taky!!!
Vypadá to báječně a chutnat to bude určitě ještě líp, no přeji dobrou chuť, já se namlsám z foteček! :)

Reply
Molik
3/28/2010 06:37:57 am

Vymysli si jaky chces a dovezu ti ho :) Ale na tulipany myslim

Reply
omi
3/28/2010 04:35:10 pm

No tak ono to asi nebude úplně tak jednoduché ty sýry, když koukám kolik jen z toho odstátí mlíka dokážou udělat druhů :) Ještě, že na sýry nejsem :D

Reply
9/23/2012 09:23:39 pm

Nice post

ReplyLeave a Reply.