Vždycky jsem obdivovala studenty, kteří odjeli do cizí země bez znalosti jazyka, ubytování a potřebných dokumentů, uchytili se, dostali dobrou práci a zůstali. Vím, že šikovný člověk, který pracovat chce si práci vždycky najde, ale mě už přece jenom není 18 a dávám přednost malé přípravě, takže následující seznam patří všem, kteří by rádi věděli co je potřeba zařídit, než začnete v Holandsku pracovat.

Velkou výhodou je fakt, že nepotřebujeme povolení k pobytu ani pracovní povolení a pokud víme že tu chceme žít déle jak tři měsíce, stačí se zaregistrovat na příslušném úřadě v místě bydliště a předložit několik dokumentů. Mezi ně patří platný cestovní pas, mezinárodní rodný list a doklad o místě bydliště v zemi a není špatné mít i doklad o pojištění a sdělit imigračnímu úřadu účel pobytu. Pas není problém, doklad o místě bydliště bude příspěvek někdy příště, ale prozradím Vám, jak správně připravit mezinárodní rodný list. Celá akce není až na poslední bod nijak časově ani finančně náročná, takže jde vyřídit za jeden pracovní den.  

1] Na matrice v místě bydliště zažádáte o rodný list pro cizinu. Je to papír formátu A4 se zeleným vodoznakem s několika údaji, vydali mi ho na počkání bez poplatků. [Příklad: Pokud bydlím v Praze, najdu městský úřad své pražské části.]

2] Rodný list musíte nechat legalizovat, to znamená pořídit mu vyšší ověření. Tahle akce je na počkání, protože úředníci jen natisknou na druhou stranu jedno malé a jedno velké razítko, ale potkáte se s poplatkem 100 kč. (Příklad: Pokud bydlím v Praze, vyšší ověření dává Magistrát hl. města Prahy na Národní.)

Magistrát hl.m. Prahy
Oddělení matrik
Jungmannova 29
4.patro, číslo dveří 445
Pondělí 12:00-17:00, Středa 08:00-18:00


3] Dalším krokem je Apostila. Tu vydává Ministerstvo zahraničí na Hradčanském náměstí a sebou potřebujete 100 Kč kolek, který koupíte cestou někde na poště, protože ministerstvo už ho na místě neprodává. Úřednice Vám natiskne na druhou stranu ještě jedno, velké a hranaté razítko, nalepí kolek a můžete jít, všechno je na počkání. Jinak legalizaci potřebujete i pro jiné občansko-správná dokumenty jako např. oddací list. 

Ministerstvo zahraničních věcí
Oddělení legalizací
Hradčanské náměstí 5, Praha 1
Přízemí, Tel.: 224 182 153 

Zadní strana listu může vypadat nějak takhle.

4]
Po tom všem možná zjistíte, že celou dobu necháváte ověřovat rodný list pro cizinu, který je ale napsaný česky... Nevadí, to napraví poslední krok - soudní překlad. Nechejte si svůj rodný list notářsky ověřit [30 Kč jedna strana] a najděte libovolného soudního překladatele do holandštiny, případně angličtiny. Bohužel tohle je nejdelsí a finančně nejbolestivější krok (aspoň v mém případě), protože překlad do holandštiny dělá paní mimo město. I s poštou trvá týden a i když mají obě strany k překladu dohromady tak 100 slov, práce vyjde na 1000 Kč. Klasický překlad do holandštiny se pohybuje kolem 300 Kč za stránku, ale tady se bohužel vyžaduje potvrzení, které děsně zvedá cenu. Je dobré mít notářskou kopii, listinu si agentura většinou nechává a překlad přicvakává k české předloze, tak aby se originálu nic nestalo. 

Hotovo. Pokud máte jiné zkušenosti, napište prosím. 
Radka
7/26/2010 05:50:57 pm

Ahoj, diky za info, moc mit o pomohlo...;o)
Nikde jsem nenasla ty informace o dokladu o miste bydliste. To jsi vyrizovala jak?
Diky za odpoved!! ;o)

Radka

Reply
Molik
8/5/2010 06:42:24 am

Jsou dve moznosti. Pokud tam budes min jak tri mesice, staci adresa na kousku papirku a dobra nalada urednice u okynka. Jak vi ze to neni na trvalo, nemaji problem, pokud je adresa uplna (ulice, cislo, ctvrt, mesto, PSC).

Jak je to za praci a na stalo, musis ukazat najemni smlouvu nebo doklad od majitele bytu, ze smis dlouhodobe zustavat na miste, ktere oznacujes adresou.

Reply
Radka
8/7/2010 08:54:34 pm

Jo, díky moc.... už mám vše tady v ČR vyřízené a jenom malá oprava- rodný list mi vydali v místě narození a ne bydliště..., takže jsem si pěkně pocestovala...;o)

Reply
veronika kalna
4/6/2012 04:48:19 pm

ahoj bydlim v holandsku 5 let a chctela bych se vrati do cech.Nevim co potrebuju za papiry pro zdravotni a pojisteci urady a taky pro urad prace staci mi jenom smlouvy?nebo pottebuju i neco vic?dekuju za pomoc

Reply
Molik
4/10/2012 08:43:39 pm

Dobry den, minimalne Prohlaseni o pobytu v cizine, abyste nemusela doplacet zpetne zdravotni a socialni. Pak urcite "zapoctak" z prace nebo praci pro pocitani duchodu a hlavne do zivotopisu, aby firma, ktera Vas tu zamestna videla, ze jste nemela jen dlouhe prazdniny. (Tak jsou takovi...). Jinak z dukazu ani nic vic, spis to bude hodne prihlasovani (trvale bydliste, nove doklady, urad prace nebo rovnou novy zamestnavatel...) Myslim ze lhuta na vyrizeni pojistovny, uradu prace a adresy je tri tydny po navratu, ale ruku do ohne za to bohuzel nedam.

Pokud byste to chtela resit rychleji, staci zplnomocnit nejakeho rodinneho prislusnika tady v CR, ktery zazada o potrebne doklady uz ted. Minimalne pojistovna jde.

Reply
Radan
7/16/2012 05:58:40 pm

Dobrý den, odjíždím na 4 roky do holandska studovně/pracovne. Zatim prilis netusim jak je to s pojistěním v NL. Můžete mi to objasnit? Vím, že je povinné platit v Holandsku pojištění,ale stejně jak je nutné ho platit v ČR, je možné oboje platit v ČR?

Reply



Leave a Reply.