Ráno jsme začali hledáním pošty, protože jsme potřebovali poslat pár formulářů do Rotterdamu a čekalo nás první překvapení. Hlavní poštovní službou v Holandsku je společnost TNT, která u nás v republice tak maximálně převáží balíky a navíc tu má pobočku skoro v každé trafice, malém obchůdku nebo papírnictví. Prostě jen jdete ulicí a kde uvidíte vedle nápisu obchodu i oranžové logo TNT, tam můžete v klidu vejít a podat dopis nebo si koupit známku.  Dopisy jdou jako u nás na váhu a známky jsou 44 a 88 centové, pokud je váš dopis dražší, pokladní prostě nalepí více 44 centových známek vedle sebe. A známky v trafikách nemají žádné obrázky, prostě jen jedno velké číslo 44 nebo 88. Možná je to lepší než některé naše vyobrazeniny, které nikomu nic neřeknou a nevypadají pěkně. Nemůžu si pomoct, ale nevím proč má naše republika tak škaredé známky. Ve velkých městech je vždycky jedna centrála a ve vesničkách pak oranžové poštovní schránky.
Picture
Naším dalším úkolem bylo objednat se na kurz holandštiny pro expaty. Na úřadu práce nám prozradili, že existuje specielní kurz pro cizince kteří tu chtějí pracovat nebo dlouhodobě žít, ale jeho jméno sem si bohužel nezapamatovala, protože je holandské a strašně dlouhé. Kurz kromě jazyka a gramatiky učí i historii, reálie a kulturu, je zakončený certifikátem a po jeho dokončení by jsme měli být schopní zvládat každodenní konverzaci. Lidé v holandsku si vysoce cení Vaší snahy přizpůsobit se. Možná mluvíte špatně a možná dostanete na svoji holandskou otázku anglickou odpověď, ale kdo tu žije několik let a umí si leda tak objednat kafe, s tím se tu nikdo nebaví. Překladatel nám dal adresu úřadu v městečku Oosthuid, telefonní číslo a klíčové slovo které máme ukázat na recepci, ale na úřadě už jsme nikoho nestihli. Máme si prý zavolat v podělí odpoledne, tak uvidíme.
Picture
Posledním úkolem bylo najít veřejnou prádelnu, protože čísté oblečení už pomalu dochází.  Nečekali jsme žádný problém, máme navigaci a opsali jsme si šest různých adres z internetu, ale klíčové slovo bylo asi špatně, protože jsme ani s jednou neuspěli. Našli jsme jen chemické čistírny nebo prázdné obchody k pronájmu a ani obsluha čistírny nám nedokázala poradit kam máme jet, takže veřejná prádelna je tady asi hodněmoc vzácná věc. Zkusíme to zítra.
PictureLeave a Reply.