Realitní servery radí, pokud nemáte zkušenosti se sháněním ubytování v Holandsku, obraťte se na agenturu. Informační servery o Holandsku radí, dávejte si pozor na podvodné jednání některých realitních agentur s cizinci. Zaměstnavatel říká, dám ti práci, až budeš bydlet. Majitel bytu říká, pronajmu ti byt, až ukážeš pracovní smlouvu. Jak z toho ven ?

Budoucí zaměstnavatelé chtějí vědět kde budete bydlet a i když všude hlásíme město kde chceme být, sehnat byt se nám zatím nepodařilo. Od místa bydliště se odvíjí všechno ostatní, úřady kam musíme po příjezdu jít, personální agentury i práce a já osobně jsem to brala za lehčí úkol než hledání práce. Co je špatně? Zdrojem všech potíží jsou zřejmě už Holandské zákony, které často neumožňují vyhodit nechtěného nebo neplatícího nájemníka z domu nebo bytu, a tak se majitelé chrání tím, že všechny zájemce prověřují, žádají až tři nájmy dopředu nebo dávají tak vysoké nájemné, že se i domorodec diví. 

Co se týče agentur, dostali jsme jednoduchou radu – koukejte jen po těch, které mají v nabídce desítky inzerátů. Realitka, která nabízí pět bytů je podezřelá a může se jednat o nelegální pronájem, viz server expatica.com. Další věc jsou peníze. V Holandsku se dá získat dobrý byt zhruba od 500 do 1500 € měsíčně, studenti mohou spolubydlet od 350 do 500  € měsíčně a pokud jste bohatý cizinec, seženete byt i za 2400 €  (je pravda, že za takovou cenu okamžitě). Jak jste si všimli, je to hodně velké rozpětí a nechceme za bydlení utratit celou naší podporu, ale s částkou 500 €  už jsme se rozloučili. Samozřejmě záleží na tom do jakého města jedete, ale trošku víc i na tom jestli jste cizinec, na velikosti plochy nebo jestli je Vás na jeden byt víc. Na cizincích se vydělává všude, plocha je v Holandsku drahá, takže spíše dostanete třípatrový superúzký domek než jednu prostornou velkou místnost a přednost má jednotlivec bez dětí a zvířat. Nevím proč, ale pokud má byt dva pokoje, majitel stejně preferuje dva jednotlivce co zaplatí 500 € než dvojici, která mu zaplatí 1000 €  i se zálohou a dva lidi do jednopokojového bytu nevezmou. (Jednopokojový byt je trošku zavádějící pojem, je to 1 bedroom, což znamená jeden pokoj k životu, ale koupelna, kuchyň i třeba komora jsou k tomu počítany také) Nechápu proč to dělají, ale narazili jsme na to už mockrát a třeba nám to někdo vysvětlí. Mnoho agentur si navíc žádá provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu pro sebe (a to nejsou malé peníze) a majitel jeden až tři nájmy dopředu. A nesmíme zapomenout na další malé skryté výdaje, mnoho realitek si účtuje navíc registrační, zprostředkovávatelský nebo jiný poplatek co je zrovna napadne, takže si všechno pečlivě čtěte, než se někam přihlásíte. Možná to tak nevypadá po tom co jsem napsala, ale slušná realitka v Holandsku najít jde, zkuste třeba:

http://www.houselink.nl
http://www.perfecthousing.nl
http://www.xpatrentals.com
http://housing.expatica.com/nl

Tady se musím s Vámi podělit o druhou malou radu co jsme dostali - neregistrujte se u příliš mnoho agentur najednou. Lidé z realitek si mezi sebou kontakty často předávají a pokud zjistí, že jste u pěti dalších, přestanou se o Vás zajímat a nechají práci druhým. Na fórech čechů v Holandsku se píše, že z České Republiky je nemožné  sehnat ubytování. Zkoušíme to a asi s nimi začínám souhlasit, protože když už se někdo ozve (a že to byli asi tak dva lidé za celý měsíc), zorganizuje schůzku na druhý den odpoledne a my tam jedeme až za 14 dní… Samozřejmě nepočkají, i když jsou pak jejich nabídky vidět on-line i po několika týdnech. Třetí malá rada co jsme dostali je dojet na místo, ubytovat se v nějakém hostelu nebo hotelu a půjčit si kolo nebo jen tak procházet ulice a hledat nápis For Rent. Místní tisk a inzeráty prý také fungují docela dobře, uvidíme, já to zatím nevzdávám. 

Server expatica.com nabízí malý přehled běžných cen pro pronájem bytů. Jako cizinci to máme těžké, ale dokonce prý existuje jakýsi úřad pro ochranu nájemníků před přehnanými poplatky a když (je za nějaké peníze) necháte svou smlouvu prověřit a najdou nějaké nesrovnalosti, mohou u soudu zjednat nápravu a vrácení peněz. 

Studio (pokoj s kuchyňským koutem), 40 – 55 m2
V Amsterdamu: 1000 – 1300 €
Mimo Amsterdam: 900 - 1200 €

1 bedroom (plus kuchyně, komora nebo předsíň), 55 – 75 m2
V Amsterdamu: 1200 – 1500 €
Mimo Amsterdam: 1000 - 1200 €

2 bedroom, 70 – 90 m2
V Amsterdamu: 1400 – 1800 €
Mimo Amsterdam: 1200 - 1400 €

Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že cena 1 bedroom bytu se pohybuje od 850 do 1200 €. Důležitou částí jsou pak polatky (voda, plyn, elektrika), které se pohybují zhruba od 20 to 75 € a vždy by měli uvést, jestli je cena s nimi nebo bez nich. Jestli je byt holý nebo z části zařízený, to už většinou tak velkou roli v ceně nehraje, stejně jako parkovací místo nebo kolo k zapůjčení.  

Poslední háček je zaměstnání. Majitel bytu chce záruku, že své peníze uvidí, zaměstnavatel by rád viděl nájemní smlouvu, takže tu máme takový malý začarovaný kruh. Řešení existuje, je několik způsobů jak přesvědčit majitele že na bydlení máme jako několikaměsíční záloha předem, smlouva zpočátku jen na tři měsíce a pak prodloužení, předběžné termíny pohovorů, fakt že jsme dva a máme podporu pro případ nezaměstnanosti... Ale to levné byty vidět nechtějí. Lidé, co jsou ochotni se s námi bavit o smlouvě, pronajímají byty od 900 € a výš (proto moje poznámka o nereálnosti 500 € nájemného o pár odstavců dříve). Zaměstnavateli (zatím) stačí jen město, ještě po nás nikdo ulici a číslo nechtěl, ale také jsme ještě nebyli na vážném pohovoru, máme jen pozvánky agentur. 
7/24/2010 10:57:59 pm

To jsou asi ceny dost velkoměstské, ve Venray (východ u hranic s Německem) se prý dá sehnat malý byt i za 300. V Utrechtu jsem podle inzerátů viděl za 300 pokoje.

Reply
mixhall
9/8/2012 07:47:17 pm

kde si videl inzeraty za 300 v utrechtu ?

Reply
nikola
12/3/2014 10:35:35 pm

dobrý den chci se zeptat zda díte musí mít svuj vlastní pokoj nebo nejaké určité metry protože jsme přicestovali za manželem před dvoumi týdny a máme 1+1 a majitelovi se to nelíbí chápu to ani mě se to moc nelíbí jen chci vědět jestli si máme najít 2+1 nebo 3+1 máme jedno malé díte.Prý musí mít ten byt nejaké určité metry pro zití z dítetem ale nevím kolik a nemužu se nikde dohledat na internetu děkuji

Reply
Michel
12/22/2016 01:44:00 am

Krásný článek, a hlavně pravdivý. Já miluji Holandsko a jelikož moje dcera studuje v Holandsku a já miluji moře chtěli jsme se přestěhovat mluvím 5ti jazyky mám 20letou zkušenost v Gastronomii a muj manžel má ještě více diplomů a doporučení z celého světa USA atd.,ale najít práci nebo byt v Holandsku je "MISSION IMPOSSIBLE" Žádají vysokoškolský diplom i na vyměňování plýnek. Hajzlbába musí umět holandsky a být kreativní. Jediný co můžete v Holandsku dělat je vyprázdnit si peněženku a vrátit se až ji zase naplníte, přesto vše miluji Holandsko a lidi a jejich pohled na život

Reply
Jana
6/7/2017 02:06:16 am

Díky za krásný článek.. chci popsat naše zkušenosti...
Syn studuje od loňska universitu v Haagu. Rozhodl se s bývalou spolužačkou, která také studuje v Haagu, že si vezmou byt. My rodiče žijeme v Německu, manžel je v diplomatické službě pro EU, ale místním realitním kancelářím nestačilo potvrzení od zaměstnavatele o příjmu, museli jsme si sehnat garanta s trvalým bydlištěm v Holandsku(naštěstí manžel má kolegu z Holandska),který také musel doložit doklad o vysi prijmu a samozřejmě jsme museli složit kauci.
Děti bydlí! Při přejímání bytu jsme fotili sebemenší závady jak diví a u sepisování smlouvy jsme se extra ptali, jak to je se závadami ,které vzniknou pozdeji...nezaviněne instalatérské závady atd. Odstraní prý majitel. První problém přišel po dvou měsících..odpad z dřezu, to jeste dopadlo dobre,další problem před měsícem ...myčka nádobí, tekla pomalu a nenápadně, že si děti nevšimly,že mají plovoucí podlahu...totálně zničena ... Takže i slusna Realitní kancelář není jistota seriózního bydlení...Smlouvu na byt pozorne procist! Držím všem palce,pevné nervy! Je to tu krásné, hned bych se stěhovala, ale zatim beru za vděk, když syn zavolá jako teď: ..mami přijeď, potřebuji pomoct s projektem...

Reply
8/30/2017 05:20:27 pm

Prosim o info na levne bydleni v Amstrdamu a okoli.pripsdne na praci Bianka

Reply
Josef
11/3/2018 12:15:28 am

Dobrý den. Hledáme pronájem v Holandsku někde u německých hranic 1+1 a nebo 2+1 max. do 400 eur. Jsme bez dětí. Předem děkujeme.

Reply
Josef
11/3/2018 12:30:57 am

Dobrý den. Hledáme pronájem v Holandsku někde u německých hranic 1+1 a nebo 2+1 max. do 400 eur. Jsme bez dětí. Předem děkujeme. Tel. 00420 728 068 327

Reply
Lada
4/13/2019 12:28:02 pm

schanim bydleniklidne spolubydleni nastesti uz mam praci .. zatim bydlim u znamich alechci zmenu ,,kdyztak napiste na email: lad1645@seznam.cz

ReplyLeave a Reply.