Každé ráno se desetitisíce holaňďanů nasnídají, oblečou, vyjdou před branku a odemknou své kolo. Děti jezdí se sešitem v ruce, maminky s několika dětmi v sedačkách, dámy v lodičkách, pošťák s poštou... Je úplně jedno co děláte nebo jak daleko to máte do práce, kolo je tu nejběžnější a nejefektivnější způsob dopravy.  
Picture
Základní a nejlevnější kolo je silniční, velké, těžké a bez převodů, takže po rovině se jede bez problémů, ale sebemenší most nebo kopec Vám dá pěkně zabrat. Koupíte ho v každém větším obchodě, vyjde zhruba na 200 euro, provedení je pánské nebo dámské a nemusíte ani kupovat moc tlustý řetěz, kradou se spíš ta lepší. (Jestli chcete každý večer odjet na svém, nějak ho ozdobte, protože jinak ho nepoznáte) 
Picture
S cenou roste i kvalita a kolo za 900 euro má ultalehký rám, několik převodů, bubnové brzdy, kvalitní sedátko a hlučný zvonek, ale sežeňte si hodně tlustý řetěz, protože místní chmatáci ho dokážou odemknout, rozebrat a prodat během několika minut. Treková a horská kola tu mají jen turisti.  
Picture
Ke kolu se prodává mnoho doplňků, od brašen a sedaček až po přívěsy, stříšky nebo štíty proti větru. Šikovná maminka uveze až tři děti najednou, trénovaný zemědělec celý autopřívěs krmení a děti aktovku, tenisovou raketu i nákup najednou. 
Picture
Na bezpečnost se tu nehraje, každé kolo má sice brzdy a zvonek, ale tím to asi tak končí. Předjíždět malé děti na silnici bez helmy (nebo vesty v noci) je občas docela nervák. Na jejich obranu musím napsat, že na tom kole se opravdu rychle jet nedá (vyzkoušeno) a cyklisti tu mají absolutní přednost, ale i tak. 
Picture
Jedna kuriozitka, za celé dva měsíce jsme potkali jen jedno dvoukolo :o)
Picture
Jízda na kole jako sport tu prakticky neexistuje. My si o víkendu vezmeme kolo a jedeme na výlet, ale Holaňďani jezdí každý den do práce, na nákupy, pro děti do školy, k babičce nebo do restaurace, takže v sobotu si radši zajdou zaveslovat nebo zaběhat. Dobré je, že tu mají pro takové ježdění výborné podmínky a dostanou se naprosto všude, často levněji a rychleji než autobusem nebo vlakem, který jede jen jednou denně. Jak už jsem psala, kromě dálnic má každá cesta vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty nebo vede podél samostatná stezka kam auto nesmí.    
Picture
7/16/2012 07:52:00 am

will be restored soon

Reply
9/28/2012 08:26:06 am

will come back soon

ReplyLeave a Reply.