Studentům v Holandsku se nevyplatí chodit do práce a při pohledu z té druhé strany, studenti tu jsou neskutečně levná pracovní síla. Dostala se mi do ruky tabulka s hrubou minimální hodinovou mzdou pro studenty ve věku od 15ti do 23 let a ty rozdíly jsou obrovské. Nemá cenu tu vypisovat všechny roky, ale následujících pár řádek řekne vše: 

15 let – 2.44 euro 
19 let – 4.26 euro 
22 let – 6.90 euro 
23 let -  8.12 euro

Proč je to tak?  Asi proto, že zaměstnavatelé si tu ze všeho nejvíc cenní zkušeností a ty rostou úměrně s věkem. Minimální mzda pro zaměstnance ve věku od 23 do 65ti let je asi 10 euro, zhruba 1300 (čistého) měsíčně, ale na druhou stranu strop není žádný - ve svých 30ti letech tak můžete mít stejné peníze za sázení tulipánů jako Váš soused třeba za programování... Můžete, ale nemusíte.

Pracovní doba je tu mnohem kratší. Zákon zakazuje pracovat víc jak 9 hodin denně, takže klasický plný úvazek je na 40 hodin, zkrácený na 38 nebo 36 hodin a částečný na 20 hodin. (Pokud pracujete jen 36 hodin, Vaše minimální mzda zůstává stejná, takže dostanete za hodinu trošku víc než u klasického úvazku.) Normální pracovní týden má být pětidenní po 8mi hodinách, ale my osobně spíš narážíme na lidi co využívají čtyřdenní po 9ti hodinách, takže jsou v pátek nebo v pondělí doma (banky, velké firmy, jazykové agentury), případně jdou do práce v sobotu večer a v pondělí vstávají až po obědě (restaurace a některé úřady, opravdu). Často se nám stává, že v pondělí do dvou odpoledne a v pátek po jedenácté dopoledne už nikde nikoho neseženeme, večer si nenakoupíme, protože večerky tu nejsou, lékárny nedrží pohotovosti a restaurace mají o víkendu otevřeno jen od čtyř do desíti večer. 

A ještě jedna pozámka, související s pracovní dobou. Při plném úvazku máte nárok minimálně na 20 dní dovolené a zhruba dalších 10 dní jsou státní svátky, takže my co jsme zvyklí pracovat i 12 hodin denně, držet pohotovosti o víkendu nebo na Vánoce a co v Praze chodíme nakupovat ještě v 9 večer si jen tak v duchu říkáme: pracuje tu vůbec někdo? :o)  
omi
3/31/2010 04:41:17 pm

No jo, jsme zpohodlnělí, ale na druhou stranu tam třeba veseleji žijou. My jsme jen fabrika na práci od nevidim do nevidim a proto je tu tolik lidí v práci tak protivných.

Reply
Molik
3/31/2010 07:12:18 pm

Na tom neco pravdy je, asi maji vic casu pro sebe, ale ulice jsou prazdne a podniky zavrene, co delaji ? Pracuji na zahradce ? Podniky a restaurace tu otevrene nejsou a krome hrist snad ani fitness a wellnes arealy, takze sport to taky nebude. Nedele maji vyhrazene pro rodinu a jezdi za pribuznymi a male procento u more ma mozna lodku nebo plachetnici a sluni se u vody. Behat a jezdit na kole vidim hlavne cizince, ale je zima a jsme tu jen mesic, treba mame vyjimecnou smulu na domorodce travici volny cas :)

A navic si myslim, ze kdyz tu jsou lidi co chteji pracovat na smeny a vecer (a ze u nas jsou) tak proc to zakonem zakazovat. Oni si vydelaji a nam to zkvalitni nas volny cas :) Vecerni masaze po silenem dni jsou uzasne a nejen ze ja mam na ne cas, ale i pani maserka ma urcite vetsi zisk, protoze vecer se najde vic klientu nez dopoledne. Vim ze specielne u nas v CR se lidi bourili proti zavreni 24hodinoveho Tesca nebo zruseni pohotovosti lekaren, i kdyz to Unie pry silne doporucovala... Proto sem to i v clanku zminila

Reply
Jitka Molnárová
3/31/2010 08:09:48 pm

Tedy to je úplně něco jiného, no tomu říkám leháro, my co makáme od rána do večera to nechápeme?!
To maj takovýho volna ze zákona až to musí být otrava!
Myslím, že specielně ty nákupy večer musí chybět, ikdyž co my víme jak jim to klape s pracovní dobou a obchody či služby?

Reply
omi
4/1/2010 06:29:58 pm

No asi to záleží na potřebě a velikosti města. Ono, co je zvykem v Praze, třeba v Hradci taky není běžný. Záleží asi na zvycích a poptávce, ale souhlasím, že nařizovat tohle zákonem je asi trochu přehnaný.

Reply



Leave a Reply.