FloraHolland je největší květinová burza na světě, kde se prodá každý den skoro 48 miliónů květin a její obrat dosahuje 4 bilionů euro za rok. Skládá se celkem ze šesti navzájem propojených lokalit v různých částech země, ale největší a nejstarší  je v Aalsmeeru a přesně tam jsme se dneska ráno vydali i my.
Picture
Obchodní centrum v Aalsmeeru je otevřené každý všední den od sedmi ráno do jedenácti dopoledne, ale čím dřív přijedete, tím víc uvidíte, protože aukce jsou strašně rychlé. (My přijeli v osm a stejně už byla polovina skladu pryč, takže po deváté ani nevstávejte z postele). Uvnitř najdete obrovskou halu s květinovými vozíky, pět různých aukčních místností, obchod se suvenýry a několik bufetů, ale aukcí se jako turisti zůčastnit nemůžete, na ty smíte jen koukat z velké lávky, která je zavěšená pod stropem.
Picture
Nenechte se zmást fotkou, ta hala má 600 m2 prostoru pro vozíky, testovací místnost kvality rostlinek, chladící prostory a rampy pro kamiony... Samotná burza probíhá v pěti prosklených aukčních místnostech a ty jsou dvou druhů - plně automatické s počítačem a  přípojkou na internet nebo poloautomatické s kalkulačkou, ukázkou dražených rostlin a držákem na notebook. Jedna aukce trvá neuvěřitelných 10 veřin a aukční systém je obrácený, cena nestoupá, ale naopak klesá až do doby, než je někdo z přítomných ochotný zaplatit a stiskne tlačítko. Je mi jasné že každý ví pro co jde, má v ruce seznam dražeb a před sebou detailní informace na velkém plátně, ale stejně je nechápu. Je to šíleně rychlé.
Picture
Mám z té burzy takové smíšené pocity, ale zkušenost je to k nezaplacení a rozhodně ji můžu doporučit všem, kteří jsou schopní vstát v šest ráno. Lístek stojí 5 euro, parkování je zdarma, fotit můžete jak chcete a v obchodě se suvenýry je na prodej mnoho cibulek za docela slušné ceny.  (Pro sestru: konečně mám tulipány!)

Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/FloraHolland?feat=directlink#
LenkaP
4/9/2010 01:53:18 am

Ahooooj, Burzu kvetin bych take chtela videt. 10 sekund je tada fofr....Je pravda, ze kdyz prodaji 48M, tak se nemuze kazdy rozhodovat hodinu:-). Je tam na burze zima (myslim tam, kde jsou primo kvetiny)?

Reply
LenkaP
4/9/2010 01:54:39 am

...a voni to tam?

Reply
Molik
4/9/2010 05:31:10 am

Voni to tam naprosto vsude :) Na zacatku haly jsou tulipany, uprostred ruze a na konci vsecko mozne.

Zima tam neni, ale na tricko to taky nebude. Je to v uzavrene hale a uprostred je par bufetu teplymi napoji :)

Reply
Jitka Molnárová
4/11/2010 05:55:38 am

No néééééé, zase něco pro mě!!!!
To bych strašně ráda viděla, hrozně moc!!!!!
K nám se dostanou už jen ty kamiony se zbožím, bylo by super vidět to naživo, ten fofr!!!
A těch kytek, no byla bych v sedmim nebi!!!

ReplyLeave a Reply.