Den Haag je velké průmyslové město u západního pobřeží Holandska, ve kterém najdete královskou rodinu, spousty univerzit, sídla ambasád a vysoké moderní budovy z betonu. Tady už se nikdo nesnaží o tradiční cihlový vzhled, tady stojí moderní, betonové a vysoké budovy, které někdo poskládal do ulic bez ladu a skladu tak, jak zrovna vyšlo místo. Táhnou se přes dvě ulice do písmene N, stojí nad dálnicí v oblouku jako most, chybí jim kus stěny kvůli nadzemce nebo kopírují břeh kanálu a každá je úplně jiná. Když přijdete ke královskému paláci a vidíte rozkopanou ulici pod sebou, staré cihlové budovy před sebou a moderní vysoké betonové věže nad ním, musíte dlouho přemýšlet jestli se Vám tu vůbec líbí, ale město má půl milionu obyvatel a ti musí někde žít.
Picture
Gouda, Purmerend a Hoorn můžou závidět, tady to žije i v neděli. Restaurace a obchody jsou otevřené, kolem kanálů chodí turisté s mapou a hledají památky, po centru se procházejí rodiny s dětmi a na lavičkách sedí skupinky mladých lidí. Tohle pondělí je státní svátek, ale dělníci svařují koleje, policisté na skůtrech hlídají pořádek, stánkaři prodávají zmrzlinu a metaři uklízí. (To v Goudě je divně prázdno asi tak jako na Václaváku ve čtyři ráno...)
Picture
Den Haag samotný u moře neleží, ale patří k němu město Scheveningen, a to už se slané vody dotýká. Táhne se víc jak tři kilometry kolem pobřeží a je plné hotelů, restaurací, pizzerií a kaváren, které začínají u silnice a končí rovnou v písku, takže v létě to musí být doslova peklo plné lidí. Moc hezky zrovna nebylo, ale i tak se tu pouštěli draci, běhali lidé, venčili psi, psalo do písku a sem tam prošla hlídka na koních.
PictureLeave a Reply.