Edam je maličké město na pobřeží asi 30 km severovýchodně od Amsterdamu a to co přitahuje turisty jsou sýry. Moc sýrů a moc hodně dobrých sýrů. Protože to nemáme z hotelu daleko, kousek jsme si zajeli a město prošli. (Je tak malé, že ho projdete za 20 minut.)  
Picture
Přímo na náměstí je obchůdek jedné místní farmy, která exportuje sýry do evropy, ameriky i asie a kromě sýrů prodává i nástroje ke krájení, vína, porcelánové mlýny a dřevěné ťapky.
Picture
Sýry jsou klasické typu Eidam, zauzené, kozí, s česnekem a bylinkami, s ořechy a s pestem. Sýr s pestem je úžasný! Kousek jsme si hned odvezli sebou na oběd nebo k večeři. Fotit uvnitř mi přišlo neslušné, ale představte si tři stěny plné regálů od země až ke stropu plné sýrů :o)  Jedna je vidět na fotce. Za jeden bochníček na fotce (zhruba 380g) zaplatíte kolem 10 euro, odkrojený kousek ze kterého se nají dva lidé vyjde na 4 euro.
Picture
Celé městečko vypadá, že se za chvilku zhroutí, protože některé budovy drží už jen díky sousedům. Skoro všechna okna domů jsou velká a něčím vyzdobená a budovy restaurací na mě (nevím proč) působí maličko francouzsky. Možná přeplácaně, ale ještě pořád pěkně.
Picture
Jinak tu najdete tři vodní kanály, dvě malá náměstí, jeden velký kostel a místní úřad.
Picture
Edam určitě není pro celodenní výlet, ale pokud jedete kolem, zastavte se pro sýry :o)

Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/Edam?feat=directlinkLeave a Reply.