Madurodam je park o rozloze 18.000 m2, ve kterém najdete miniatury nejznámějších staveb z celého Holandska v měřítku 1:25. Je rozdělený do čtyř částí – venkov, přístav, centrum měst a průmyslová oblast a nejsou to jen mlýny, sýrové trhy a plavební kanály, ale i moderní budovy, významné továrny, veliké mosty, železniční zastávky nebo letiště a všechno je doplněno pravými zelenými stromy nebo pohyblivými modely aut a vlaků. Park slouží veřejnosti už od roku 1952, je bezbariérový, zahrnuje i hřiště pro děti, restauraci a obchod se suvenýry a denně se o jeho provoz stará strašná hromada lidí.
Picture
Všechno je hodně dobře propracované, kolem modelů rostou opravdové miniaturní stromy, v plavebních kanálech plavou kapři, uvnitř budov najdete nábytek, fotbalový stadion zpívá, hasičská loď hasí, katedrála zvoní, mlýny se točí, autíčka jezdí bez viditelných drátků nebo kolejí jen na magnet, lodě plují, mosty se zvedají a celým areálem vede zhruba 4 kilometry kolejí, po kterých jezdí 13 vlakových souprav.
Picture
Vstupné pro dospělého je 14.50 euro a zdá se mi to i na tak propracovaný park docela hodně. Navíc, některé modely Vám vyplivnou odznáček nebo čokoládovou tyčinku až po vhození jedno-eurové mince a některé jde rozpohybovat až po vhození 10ti centů, ale fotit se smí naštěstí všude zdarma a u vchodu dostanete brožurku v češtině, za což mají u mě malé bezvýznamné plus. Parkoviště v Marudoramu stojí 6 euro, parkoviště u mostu vedle parku nic, ale míst je málo. Obchod se suvenýry je velimi slušně zásobený a kafe s jablečným koláčem v restauraci Vás přijde na 3.50.
Picture
V Marudoramu se mi docela líbilo, člověk se tu může v klidu procházet a vybírat si místa která chce vidět naživo. Vstupné není malé, ale pokud jste tu na dovolené jen týden a nemáte šanci projet všechna zajímavá místa, rozhodně doporučujeme. 

Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/Madurodam?feat=directlink#
Jitka Molnárová
4/11/2010 05:40:24 am

Tam bych se ráda koukla, takže bych ráda viděla více foteček!!! :o)
To vstupné je dost, ale snad se vám tam líbilo?!

Reply
omi
4/11/2010 04:35:25 pm

Jo, něco podobnýho jsem viděl v Legolandu a taky se mi tam hrozně líbilo. Škoda, že jsem nikdy neměl tolik kostiček, abych si mohl postavit nějakou takovou miniaturu taky :D

Reply
Molik
4/12/2010 06:08:33 am

Jitka - Mam asi 150 fotek, ale vsecky se mi je nechce davat na Picasu, vsak vis ze ji nemam rada. Libilo se mi tam :) I kdyz byla kosa. Ale varuju te, Kubika bys tam odsud asi nedostala :)

omi - o ty budovy se stara 35 lidi a nektere staveli i ctyri roky, to bys ani s pomoci nikdy nedostavel :o) Ale treba bysme jako trekkies mohli par takovych vecicek zacit postupne stavet a za tri roky mame slusnou vystavku... Ono nemusi byt vsecko hned :o) Zabiram si Vulcan :o)

Reply
LenkaP
4/12/2010 06:27:03 am

Jani, tak tady vim o cem mluvis. Navic jsme tam byli v den, kdy bylo 10minut smutku za 11. zari. Tehdy tam opravdu 10 minut vsechno stalo...Tak vy jste navstevu, doufam, meli veselejsi

Reply
Molik
4/12/2010 05:57:55 pm

Nas to mozna minulo, polsky prezident spadl v sobotu, my tam byli v nedeli...

ReplyLeave a Reply.