Maeslantkering je pojízdná vodní přehrada, která chrání sever Holandska proti záplavám. Byla dokončena v květnu roku 1997 jako poslední část projektu mořských hrází, který vznikl  už před 55 lety a má uzavírat 360 metrů široký vodní kanál k Rotterdamu vždy, když jeho hladina stoupne víc jak o tři metry (tedy průměrně 1 až 2x za 10 let). Přehrada je řízená pouze počítačem a má dvě pohyblivá ramena ve tvaru písmene C, která v případě potřeby vyjedou ze břehů a do dvou hodin přehradí celý vodní kanál. 
Picture
Poblíž přehrady vzniklo informační centrum s funkční miniaturou celého díla, informacemi o vodním hospodářství a o nebezpečí záplav, které je přístupné každý všední den od 10ti do 17ti hodin a víkendy od 11ti do 16ti hodin zdarma. Občas se tu konají různé tématické akce nebo trhy a nic nezkazíte ani když si sebou vezmete brusle, protože kolem přehrady je pár nových  asfaltových cest, po kterých kromě turistů už nikdo jiný nejezdí. Jen tak mimochodem, ocelové panty vrat přehrady vyráběla naše Škodovka v Plzni...
Picture
Na severu Holandska je takových umělých bariér víc, ale většinou slouží zároveň jako vysokorychlostní komunikace, která spojuje dva ostrovy nebo vzdálené břehy. Z těch známějších je to například 32 km dlouhý Afsluitdijk, který spojuje Den Oever a Wunseradiel.Leave a Reply.