Sever země (neboli Noord Holland region) už máme skoro celý procestovaný. Do hodně měst nás zavedly úřady nebo hledání práce, tulipány ještě nekvetou, sýrové trhy ještě nejsou a sezóna oficiálně nezačala, taže nám zbývá tak možná Afluitsdijk, což je 32 km dlouhá umělá hráz, která spojuje Noord Holland s Frieslandem a odděluje Ijsselmeer od Waddenského moře nebo sýrové trhy v Alkmaaru, ale ty budou až v dubnu. Dneska jsme stihli další tři věci z našeho seznamu a to tradiční holandské mlýny, oceán a opravdový holandský les a příští výlet už bude někam daleko. Jen mě mrzí počasí, ale je březen no... 
Picture
První zastávkou na cestě byly tradiční holandské (a ještě pořád funkční) mlýny poblíž Ursemu, v oblasti nazvané Koggenland.  Už jsem jich tu pár viděla a vědela jsem za čím jedu, ale asi jsem prostě čekala víc, protože mě nijak nenadchly. Stojí hned vedle velké silnice a v okolí vůbec nic není, takže člověk tam jede vyloženě jen na prohlídku, projít se a pořídit pár fotek a navíc často nejsou ani v provozu. Jet kolem a udělat fotku je asi OK, ale plánovat to jako výlet asi nemá cenu.
Picture
Další celkem neplánovanou zastávkou byl pravý holandský les, a tím myslím les, ne jen řadu pěti stromů. Je z větší části jehličnatý, najdete ho poblíž městečka Bergen a táhne se od hranic města až k pobřeží, ale nejlépe si ho prohlédnete stejně jen za okýnkem  z auta, protože v něm nejsou žádné stezky a navíc leží prakticky na písku. Možná že místní ví kudy chodit, ale my jeli dál a já udělala jen pár fotek z odpočívadel u silnice. Podle mapy je podobných míst v Holandsku asi jen 14, ale jsou to parky nebo jsou podstatně větší a největší „zelené fleky“ najdete poblíž Apeldoornu nebo Assenu.
Picture
Poslední zastávka - pláž, severní moře a Atlantik. Skoro celé západní pobřeží Holandska je jedna velká písečná pláž a když nepočítám sem tam nějaké to moře, olizuje Vám nohy přímo Atlantik. Ještě nikdy sem nebyla tak blízko oceánu ani na písečné pláži a těšila jsem se, jen škoda že se počasí stihlo totálně  zkazit ještě dřív, než jsme vystoupili z auta. I tak jsme tam strávili dobrou hodinu a procházeli se, stavěli hráz, hledali velké mušle nebo fotili a rozhodně jsme tam nebyli  jediní, na pláži se procházelo zhruba dalších 20 lidí, běhali psi, trénovali koně a jeden rybář zrovna vytahoval sítě. Když mi někdo řekně pláž, představím si nechutné horko a vůbec by mě nenapadlo že se tam budu jednou procházet v čepici a rukavicích, ale i tak se mi tam hodně líbilo a nebyla jsem tam naposled.
Picture
Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/Waterlands?feat=directlink
Tentokrát nejsou moc pěkné, zatáhlo se, ochladilo a padla mlha :(Leave a Reply.