Nikdy jsem nebyla ten typ člověka, který o víkendu prolézá známé české hrady, zámky a muzea, protože mě tenhle druh památek prostě neláká, ale na mnoha historických místech jsem byla a po dnešku si našeho Karlštejna, Kokořína nebo třeba Housky vážím ještě víc, než kdy předtím. Hrad Muiderslot leží vedle městečka Muider, které najdete na mapě zhruba 10 km severovýchodně od Amsterdamu a je to ten nejmenší hrad, jaký jsme kdy s Mirkem viděli. Je to významná holandská památka, byl postavený už ve 13. století, ale když pominu fakt, že ani není na kopci nebo v nějak složitém terénu jako pevnosti bývají, má dohromady jen čtyři věže, jedno nádvoří a deset docela maličkých místností.
Picture
Informační letáček láká turisty na čtyři druhy prohlídek, (klasickou, rytířskou, pro děti a audio tour se sluchátky) do zahrad, na kávu do kavárničky, do muzea a na letní koncerty, ale zapomněli tam nakreslit měřítko :o) I z těch mých fotek vypadá větší, než ve skutečnosti je.  Dětem půjčují rytířskou zbroj a hrajou s nimi rytířské hry, ale dospělí všechno projdou za 20 minut, včetně zahrad, muzea i suvenýrů dole na nádvoří. Místnosti jsou malé s troškou nábytku, ale okna nemají závěsy, stěny malby, podlahy koberce, nábytek dobové předměty, u stěn nejsou dobové kroje ani zbroj... jen stoly, židle, postel, krb a několik obrazů. 
Picture
Abych pořád jen nepomlouvala, hrad je celý opravený, čistý a má několik technologických vychytávek jako audio tour, kdy dostanete sluchátka a sami procházíte místnostmi s výkladem, rytířskou hru pro děti v obrovském dřevěném stole s projekcí a projektor tu použili také k promítání textu na obří knihu v jednom z pokojů. Jsou tu klasické (mini) hradby, (mini) padací most a (mini) studna na nádvoří, vodní příkop, (mini) zahrady a pódium pro talenty nebo koncerty, takže jako hrad to určitě vypadá.
Picture
Při výkladu nás zaujaly celkem tři věci. Za prvé, děti v přítomnosti dospělých nesměly nikdy sedět, a to ani u jídla. Za druhé, dospělí spali vždy v sedě v malých postelích, protože věřili, že když si lehnou, tak jim nateče do hlavy moc krve a to otupí jejich smysly a za třetí, že už v 16. století existovalo zařízení, které spustilo alarm, když se nad krbem dopeklo maso. Měli vůbec  docela zvláštní zvyky, svoje miminka balili jako mumie a mrtvým lidem usekávali hlavy a dávali místo nich zelí jako důkaz toho, že důležité je to co má člověk uvnitř a ne to jak vypadá. Mimochodem, tohle všechno se dozvíte hlavně z obrazů, v pokojích toho moc není.
Picture
Hrad je sice malý, ale ve své podstatě není špatný a pokud máte sebou děti, bude se jim tam líbit. Já bych tam jela podruhé asi jen na nějaký hodně zajímavý koncert. 

Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/Muiderslot?feat=directlink
Mirek
3/27/2010 06:09:56 am

Ať žijí hrady v Česku :))

Reply
Jitka Molnárová
3/28/2010 12:17:15 am

To jsem tedy ráda, že naše hrady a zámky jsou hezčí!!!:)
ale na té krásné fotce hradu, vypadá opravdu veliký :)

Reply
omi
3/28/2010 04:29:22 pm

Náhodou vypadá krásně. Podobný jsem si stavil jako malej z Lega :D

Reply
Molik
3/28/2010 05:18:54 pm

Jop, puvodne sem chtela do nadpisu napsat "hrad jak z lega", ale prislo mi to uz moc urazlive. Je hezky, opraveny, hodne stary, jen je proste straaasne maly :o)

ReplyLeave a Reply.