Rotterdam leží na jihozápadě země mezi Den Haagem a Utrechtem, je to nejmodernější město Holandska a druhý největší přístav na světě. Až do roku 1940 vypadal stejně cihlově jako všechna ostatní města kolem, jenže pak se stal terčem mnoha těžkých bombových náletů a musel projít rozsáhlou rekonstrukcí, po které z něj vyrostlo nové a moderní město. Dnes má skoro půl milionu obyvatel, považuje se za centrum výzkumu a líbí se mi tady.
Picture
Přijeli jsme, schovali auto do garáží a došli na Central Station kde nám půjčili kola, takže jsme konečně vyzkoušeli tradiční holandský způsob dopravy. Musím se za ten nápad pochválit :o) Pěšky by jsme toho nikdy tolik nestihli a nebo by mě krutě bolely nohy. No, to kolo není žádný med :o) Je obrovské, nemá převody, nemá přední brzdu a sedíte celkem tvrdě, ale užívala sem si každý kilometr jak malá. Celý Rotterdam jsme projeli asi za tři hodiny a i tak jsem se odmítala vrátit do půjčovny a chodit zase pěšky.
Picture
Lidí je tu tak akorát, všude je spousty místa a kolem každé silnice vede hladká cyklostezka nebo vyhrazený jízdní pruh, takže se dostanete pohodlně naprosto kamkoliv. Navíc, kolo tu má absolutní přednost, takže Vás nic neohrožuje ani ve chvíli, kdy ohrožujete Vy jeho a kamiony, autobusy i kropicí vozy Vám jdou z cesty hned jak Vás uvidí. Možná to funguje hlavně proto, že toho nikdo moc nezneužívá a (skoro) všichni jezdí pomalu u kraje. (Na tom kole se stejně rychle jet nedá, rychle jezdí jen turisti v cyklistických dresech.)
Picture
Viděli jsme Central Station, China town, parky, World Business Centre, Hofplein, kostely i knihovnu, věž Euromast, universitu Erasmus a most Erasmus, přístav, Wilhelmplein, Cubicle houses, kanály, water taxi, sochy, metro a  spousty dalšího a jak už jsem psala na začátku, mě se tu hodněmoc líbilo. Tady bych mohla žít.   

Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/Rotterdam?feat=directlink#Leave a Reply.