Druhého dubna oficiálně začala sezóna a s ní i sýrové trhy v Alkmaaru, takže ani dneska jsme toho moc nenaspali a vydali se na výlet ještě před svítáním. Trhy patří mezi nejznámnější turistické atrakce Holandska stejně jako květinová burza nebo park Keukenhof a konají se jen pár měsíců v roce na čtyřech místech země - v Alkmaaru (duben až táří), v Edamu (červen až srpen), v Goudě (červen až srpen) a v Hoornu (červen až září). V Alkmaaru je najdete každý pátek uprostřed náměstí jménem Waggplein a na programu je uvítací ceremoniál, povídání o historii, testování kvality, ochutnávky a prodej, to všechno v kostýmech a ve čtyřech světových jazycích. 
Picture
Dnes už je to jen show pro turisty, ale i tak se na tu hromadu sýra dobře kouká. Kdysi to bylo velmi vážené řemeslo jen pro několik vyvolených, protože vědomosti se předávají pouze z otce na syna a ještě teď se musí každý učeň nejdříve dva roky učit jak sýry v přenášet, než to může předvést v praxi divákům na náměstí. Mezi “sýraři” existuje složitá hierarchie, několik titulů, několik barev košilí i pokuty za nedochvilnost a testovat smí jen “ti staří”. Trhy bývávaly až třikrát týdně, nakupovat tu mohly jen velké podniky nebo farmy a každému prodeji předcházelo nejdříve testování kvality, oceňování a vážení. Testování kvality je součástí show i teď a první řady diváků se na něj strašně těší, protože vždycky dostanou vzorek k ochutnání.
Picture
Velká žlutá kola uprostřed náměstí k prodeji nebyla, ale kolem náměstí stojí řada stánků s oříšky, rybami, sýry a palačinkami, které můžete beztrestně ochutnávat nebo nakupovat a děti se mohou fotit s přenašeči přímo mezi sýry. Kromě jídla tu najdete starožitnosti, pohledy, balónky nebo květiny a v centru je otevřených spousty obchodů s oblečením, sladkostmi, suvenýry, nebo alkoholem. Něco málo jsme ochutnali, něco málo jsme nakoupili a Vy se teď můžete podívat alespoň na fotky... :o)

Fotky: http://picasaweb.google.com/molicek/Alkmaar?feat=directlink#
Jitka Molnárová
4/11/2010 05:48:44 am

To je báječné, takové hromady sýrů, a já ani ochutnat, aspoň oči se nabaží!!!
Krásný žluťoučký kotoučky, mňam mňam!

ReplyLeave a Reply.