Kolo si zatím nemáme kde půjčit, kupovat ho nechceme a auto spinká na P+R parkovišti kousek od hotelu, protože to je nejlevnější způsob parkování ve městě. Zatím jsme hromadnou dopravu použili jen 6x a chodíme pěšky, ale už máme celkem představu o tom jak to tady funguje :o) Kromě taxíků můžete použít tram, sneltram, bus a vlak. 
Picture
Tramvaje. Čísla od 1 do 21, čtyři zóny, lístek od 2.30 euro, žluté zastávky.
Picture
Metro. (Sneltram). Čísla 50 až 54, čtyři linky, lístek od 2.30 euro, modré zastávky
Picture
Autobus. Čísla od 60ti do moc, lístek 2:30 euro, žluté zastávky. 
Picture
Základní lístek tu stojí 2.30 euro a mají mnoho druhů, od jednoduchého, zpátečního, na hodinu, na den, dva, tři nebo čtyři a můžete vidět klasické lístky, které Vám řidič orazítkuje, chiplístky, které mají malý čip a kontakty mezi dvěma listy papíru nebo plastové chipové karty s fotkou. Lístek se dá koupit u řidiče, na některých zastávkách tramvaje a u každé stanice metra nebo v centru dopravních podniků. SMS lístky tu neznají, ale zato můžete v automatu zaplatit kreditkou. 

Do každé tramvaje se nastupuje jen dvěma místy, u kterých sedí osoba, která Vám prodá, zkontroluje nebo orazítkuje lístek a vycházet můžete jakýmikoliv ostatními dveřmi. Pokud máte chip lístek nebo chipkartu, musíte ji přiložit ke čtečce i při výstupu, protože je přestupní a můžete ji až do konce platnosti (hodina, den, dva až čtyři) používat. Lístek (chiplístek nebo chipkarta) platí na všechny druhy přepravy. Některé stanice křižuje i vlak, ale ten jsme ještě nezkoušeli. K našemu překvapení ta osoba od lístků také hlásí zastávky a výluky :o)

Vtipní jsou revizoři. Chodí ve skupince po pěti lidech (ověřeno víckrát), kdy jedna osoba zůstane u kontrolního okýnka a zbytek se rozdělí a rozprchne po vozidle. Narozdíl od našich nosí klasické uniformy takže jsou hned poznat a pořád se usmívají. 
Picture
[edit] Slibovaný vlak. Něco jako pražské City Elefant soupravy, cena stejná jako bus a tram.
3/2/2010 11:13:18 pm

chápu, že při tak propracovaném systému se jejich revizoři usmívají!! :) A ohlašování zastávek je taky famózní. :))

ReplyLeave a Reply.