Občas to vypadá, že členství v Evropské Unii má pro nás jen spousty nařízení a omezení, ale já teď zrovna využívám jednu z jeho výhod. To malé kouzlo se jmenuje E303 - formulář pro převod dávek sociální podpory v nezaměstnanosti (mezi jednotlivými státy EU).

O převod dávek v nezaměstnanosti do jiné země můžete požádat, pokud jste na pracovním úřadě registrovaní déle než jeden měsíc a práci aktivně hledáte. Vyřízení je zcela zdarma, trvá týden až čtrnáct dní a jediné co potřebujete je potvrzení o uznání podpory ze svého pracovního úřadu v místě bydliště. Malé úřady práce tento formulář nemají a často ani neví jak celá věc funguje, takže Vás s největší pravděpodobností pošlou k nějakému specializovanému pracovníkovi EURESu. Já byla v Praze na Žižkově (Domažlická 11, Praha 3) a všichni na mě byli strašně hodní, i když jsem zvrtala otevírací dobu (a to hned dvakrát). Tím rozhodně nechci nikoho navádět ať nedodržuje sjednaný termín, tím bych chtěla poděkovat paní Procházkové, která na mě byla opravdu hodná. 

Formulář E303 má celkem pět částí očíslovaných E303/1 až E303/5. Poslední pátá část a instrukce Vám zůstanou, všechny ostatní musíte předat po příjezdu na úřad práce v místě bydliště, v Holandsku se jmenuje CWI, Centrum voor werk en inkomen. Formulář s číslem 1 zůstane úřadu a bude použitý pro základ výplaty dávek v měně daného státu, formulář s číslem 2 zašlou zpět do České Republiky hned po Vaší registraci, formulář číslo 3 bude odeslán instituci nemocenského pojištění a formulář číslo 4 dostanete zpět po opuštění zaměstnání jako důkaz, podle kterého se Vám doba strávená prací v cizí zemi započítá do důchodu u nás.   

Výše podpory je stejná jako dostáváte v ČR, jen převedená do cizí měny konkrétního státu, pro Holandsko tedy na EURa. 

Více informací přímo ze EURESu a formulář E303 najdete tadyLeave a Reply.