Sobota je konečně čas na výlet :o) Venku je sice zima (-1 stupeň) ale krásně a to se musí využít. Vydali jsme se do jednoho z turistických center přímo uprostřed Amsterdamu a koupili si lístky na Canal-Bus.  Canal-Bus je taková nízká rozpláclá loď, která po různých trasách trvajících asi hodinu křižuje centrum Amsterdamu a kromě téhle vyhřívané a velké můžete zkusit Canal-Bike, což jsou malé motorové loďky, Canal-hopper, což jsou pramice nebo červený výletní (a taky rozpláclý) Canal-Autobus. Všude v letácích se píše, že je to nejlepší způsob jak si prohlédnout Amsterdam a musím uznat  že je to pravda, z vody je to měso asi vážně nejhezčí. 
Picture
Pro Canal-Bus existuje hromada balíčků a slev a nemá smysl je tu vypisovat, ale můžete si koupit lístek jen na lodě, na lodě a muzeum, na autobus a loď, na autobus a všechna muzea, na všechno dohromady a tak podobně. Nakombinovali jsme si svoji slevu a celý den nás vyšel na 27.50 euro/osoba a to jsme byli venku přes 8 hodin, prošli tři muzea, dostali pivo zdarma a malý dárek, takže se to i vyplatilo. Jinak jen cesta loděmi (jakákoliv linka) na 24 hodin vyjde na 20 euro, jen cesta busem na 12 euro. Lístek do muzeí se pohybuje od 4 do 30ti euro a třeba večeře na lodi sebere z peněženky dalších 30 euro. 
Picture
Ze všeho nejdřív jsme nastoupili do autobusu a projeli centrum po souši. Cesta trvá asi hodinu a zahrnuje prohlídku Diamond Factory (zdarma) a teplý nápoj (zdarma). Do výrobny diamantů bych dobrovolně asi nešla, ale průvodčí nás nechtěla dělit na skupinky, tak jsme si od ní vzali malou modrou samolepku ve tvaru diamantu a vešli dovnitř. Nakonec to nebylo tak zlé o:) Dívali jsme se zlatníkům přímo pod ruce, zjistili jsme jak poznat pravý diamant a na jaké kategorie se dělí a sáhli jsme si na kameny za 35 000 euro. Samotné kameny se mi líbily, ale vsazením do prstenů a náramků to podle mě úplně zničili :o) Sem musíme vzít Mirkovu mamku, jestli tu zůstaneme a přijede se za námi podívat. 
Picture
Pak jsme nastoupili na loď zelené linky a projeli se po severozápadní části centra Amsterdamu. To město vypadá od vody úplně jinak :o)  Cesta trvá 90 minut a zhruba v polovině jsme si udělali přestávku na Tulip museum (zdarma) a malý hranolkový oběd. U městského úřadu (City Hall) jsme se koukli na venkovní  výstavu velkoformátových fotografií a chytli loď modré linky, která nás vedla jihovýchodní částí Amsterdamu, kolem ZOO a do Central Station. Cesta trvá zhruba 75 minut a v přestávce jsme stihli Heiniken občerstvení (zdarma)  v Xtra Ice Cold centru, ale dovnitř na prohlídku jsme nešli, protože jsme byli promrzlí celkem dost už z venku. (V Ice Cold baru je prohlídka za 16 euro na půl hodiny v -5 stupních a úplně  všechno kolem je tam udělané z ledu). Nakonec jsme si vyzvedli dárek z Heiniken shopu v podobě malého otvíráku (také zdarma) a vydali se zpátky na hotel. 
Picture
Mezi trasami a kolem muzeí jsme chodili pěšky, fotili, pozorovali lidi a klepali se zimou, ale výlet to byl naprosto úžasný. Kdo by chtěl za jeden den (nebo pár hodin) vidět z Amsterdamu co nejvíc, rozhodně doporučuju aspoň jednu trasu Canal-Busem a nějaké to muzeum podle zájmu. Jinak, podle ceny lístku do muzea se dá celkem dobře odhadnout i velikost expozice uvnitř a některá místa v zálivu bez lodi ani přístupná nejsou. 
Picture
Ještě si dovolím pár fotek, protože nevím kdy se dostanu na ftp a nebo zkuste Facebook.
Picture
Picture
Picture
T.
3/7/2010 02:46:05 pm

Cau decka,
pekny vylet, jen tu nasi mamku bych na diamanty nevodil, uz byste ji ven nedostali :-)
Doufam ze i tu praci najdete, drzime palce...

Reply
Srandista
3/8/2010 07:08:41 am

Videla si Hlavnu stanicu? A tu tusim 3 poschodovu garaz, kde bolo snad 10000 bicyklov? To ma v amsterdame uplne fascinovalo, dokonca tam boli miesta, kde bola nalepka "Zakaz parkovania bicyklov" o_O

Reply
Molik
3/9/2010 03:09:28 am

Ad T. - Kdy ma clovek sanci se podivat na diamant skoro za milion korun ? (910 000 abychom byli presni)

Ad Srandista - ano videli a mam to vyfocene, ale na blog 50 fotek dat nemuzu a ftp mi zatim nejde. Dockas se neboj :)

Reply
12/20/2010 03:21:14 pm

I am grateful to you for sharing this information.

Reply
1/13/2011 05:19:04 pm

The great use of life is to spend it doing something that will outlast it

Reply
3/18/2011 01:18:14 pm

Thanks for your content and I will go back again soon because this place is so interesting .

Reply
2/14/2013 02:15:27 am

hi

ReplyLeave a Reply.