Volendam je přístavní městečko asi 20 km severovýchodně od Amsterdamu a rovnou na úvod píšu, že je asi nejhezčí ze všech, co jsme zatím viděli. Polovina města leží u moře a najdete tu doky, vodní sporty, parky, kavárny, restaurace s mezinárodní kuchyní, obrovský hotel, muzeum v lodi a spousty malých obchodů s klasicky holandským zbožím. Ano, zaujal mě hotel, protože jsem ještě nikdy neviděla nic tak obrovského. Je součástí komplexu nazvaného Marinepark přímo na pobřeží a není to klasická budova s hromadou malých pokojů, ale dvou až tří poschoďové dřevěné domky s terasou těsně u sebe a těch domků tu stojí 184. Hodně vesnic ze severu by mohlo závidět.
Picture
Volendam má docela zajímavou historii i vzhled. V minulosti to byla jediná přísně katolická  (rybářská) vesnice v celém protestantském okolí, a tak tu lidé udržovali maličko jiné zvyky, nosili jiné kroje a dokonce mluvili svým vlastním nářečím – volendamštinou. Původní domy jsou pouze ze dřeva, zelené nebo bílé a všechny naprosto stejné, ale když necháte moře za zády a vydáte se do centra, čeká na Vás klasická řada cihlových domků a úzkých uliček. Turistické příručky slibují obyvatele v dobových krojích a rybáře v loďkách, ale nic takového jsme tu nenašli a nebyli jsme jediní, jen nám to asi nevadí.
Picture
Město jsme neprošli úplně celé, ale i tak ho můžu popsat jako živé, světlé a zelené, kde si to musí turista určitě užít, protože na něj čeká projížďka lodí, vodní sporty, několik muzeí, malé obchůdky s tradičním holandským zbožím jako jsou dřeváky, mlýny nebo tulipány a hromada butiků s kabelkami nebo oblečením. Kolem pobřeží stojí desítky restaurací, ve kterých najdete docela rozumné ceny všech běžných věcí jako je káva nebo toust a ten výhled na moře je prostě úžasný. Našli jsme dokonce podnik, ve kterém vaří jídla z 24 různých zemí světa včetně Slovenska (spočítáno podle vlajek na střeše), jen ta naše republika tam zas tak nějak chybí. Každopádně, my moc poctiví turisti nejsme, tak jsme vynechali muzeum za 5 euro i projížďku lodí, ale obídku s výhledem jsme neodolali. (Bylo “jen” 17 stupňů, ale seděli jsme venku na terase jen v triku a každý kdo kolem nás prošel držel v ruce zmrzlinu, to by mě zajímalo jak to tam vypadá v létě)
Picture
Shrnutí: Pobřežní část Volendamu je krásná a rozhodně doporučujeme. Pokud chcete celodenní výlet, můžete se cestou zastavit v Edamu a nakoupit sýry nebo dojet do Koggenlandu a vyfotit si mlýny. Pro aktivnější je tu hromada vodních sportů a kola.

Fotky: http://picasaweb.google.cz/molicek/Volendam?feat=directlink
9/23/2012 09:33:30 pm

Nice site

ReplyLeave a Reply.